Baza artykułów

Lokata czy konto oszczędnościowe

Lokata czy konto oszczędnościowe? Czym się różnią i co wybrać?

Lokaty i konta oszczędnościowe to dwa bezpieczne rozwiązania, które pozwalają pomnażać nasze oszczędności. W obu przypadkach możemy zacząć od zgromadzenia niewielkiej sumy, która wraz z upływem czasu i konkretnym oprocentowaniem zwiększa się. Rynek oferuje nam także znacznie agresywniejsze lokaty, jak np. lokata strukturyzowana. Nie jest to jednak rozwiązanie dedykowane osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie finansów.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są lokaty o standardowym oprocentowaniu. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do ostatecznego wyboru – lokata czy konto oszczędnościowe. Są nawet tacy, którzy po raz pierwszy stykają się z tymi pojęciami lub dotychczas używali ich zamiennie. Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Lokata a konto oszczędnościowe

Choć możemy doszukiwać się wielu podobieństw, jakie ma lokata a konto oszczędnościowe, w praktyce możemy znaleźć znacznie więcej różnic. Zapoznając się z nimi, podejmiemy najkorzystniejszą dla siebie decyzję. Nie ma bowiem rozwiązania idealnego. Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe mają sporą liczbę zwolenników.

Lokata – lokata czy konto oszczędnościowe?

Decydując się na lokatę, musimy dysponować swego rodzaju nadwyżkami finansowymi. Oznacza to, że na lokatę powinny zdecydować się osoby mające bezpieczną sytuację finansową. Jeśli zmieszczenie się w budżecie przeznaczonym na cały miesiąc stanowi dla Ciebie problem, a przy tym nie masz żadnego zabezpieczenia finansowego, lokata nie jest dla Ciebie. Otwarcie jej wiąże się bowiem z zamrożeniem funduszy na określony czas. Czasami okres ten to zaledwie jeden dzień, innym razem nawet rok. To, na jaką formę lokaty się ostatecznie zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Z reguły dłuższy okres oznacza większe zyski. W tego rodzaju lokatach maksymalne procenty naliczane są tuż przy końcu trwania lokaty.

Osoby decydujące się na lokatę muszą również liczyć się z tym, że w razie kłopotów finansowych, zgromadzone odsetki przepadają. W niektórych bankach możemy spotkać się z wypłacaniem połowy zgromadzonych odsetek, jest to jednak indywidualna decyzja banku, którą możemy znaleźć w warunkach umowy.

Pamiętaj, że najlepsze lokaty narzucają nam również maksymalną sumę pieniędzy, jaką musimy wpłacić, co jest całkowitą przeciwnością kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe – lokata a konto oszczędnościowe

Zasada działania konta oszczędnościowego jest zbliżona do tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Podstawowa różnica polega jednak na naliczaniu odsetek na koncie oszczędnościowym. Choć oprocentowanie w tym przypadku nie należy do zbyt wysokiego, jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż chomikowanie pieniędzy na ROR bez najmniejszych zysków.

Przewagą konta oszczędnościowego nad lokatą jest możliwość wybierania zgromadzonych funduszy w dowolnym momencie bez utraty zgromadzonych odsetek. To, co jest jednak zaletą, może okazać się także wadą. Możliwość wybierania pieniędzy w dowolnym momencie może negatywnie wpływać na konsekwentne oszczędzanie. A tak właściwie całkowicie je wyklucza. Po pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym powinniśmy sięgać tylko i wyłącznie w trudnych sytuacjach. Należy liczyć się również z tym, że banki chcąc uniknąć sytuacji, w których klienci traktują konta oszczędnościowe jak ROR, pobierają prowizje za dokonywanie przelewów z konta oszczędnościowego. Najczęściej właściciel takowego konta może jedynie raz w miesiącu darmowo przelać środki na inny rachunek. Każda kolejna transakcja będzie sprawiała, że prowadzenie konta oszczędnościowego będzie nieopłacalne ze względu na prowizje, dużo wyższe niż same odsetki.

Wiedząc już, czym się różni lokata od konta oszczędnościowego, możemy wybrać rozwiązanie dostosowane do swoich możliwości i potrzeb. Odpowiedź na pytanie – konto oszczędnościowe czy lokata? – powinno być w pełni przemyślane i poprzedzone dokładną analizą swojej sytuacji finansowej. Co jednak najważniejsze oba rozwiązania są idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem.

Konto oszczędnościowe a lokata – co zanim się na nie zdecydujesz?

Rozpoczęcie oszczędzania poprzez otwarcie konta oszczędnościowego czy lokaty bez ustabilizowania swojej sytuacji finansowej nie ma większego sensu. Jeśli ciąży na nas wysokie zobowiązanie finansowe, na konto oszczędnościowe nie będą wpływać żadne pieniądze, co sprawi, że będziemy ponosić jedynie koszta związane z jego prowadzeniem. Z drugiej strony przemyślane zaciągnięcie chwilówki nie musi oznaczać, że musimy rezygnować z prowadzenia konta oszczędnościowego czy lokaty. Analizując dokładnie ranking chwilówek, możemy wybrać dla siebie idealną ofertę. Pamiętajmy jednak, że przy wyliczaniu sumy, jaką możemy pożyczyć od parabanku, musimy uwzględnić także codzienne wydatki, stałe miesięczne rachunki, a także wpłacanie określonej kwoty na konto oszczędnościowe. Sam ranking chwilówek może okazać się wówczas niezwykle pomocny. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż zapoznawanie się z ofertami firm pożyczkowych na własną rękę.

Konto oszczędnościowe a lokata – czy to jedyne formy zabezpieczenia?

Na konta oszczędnościowe czy lokaty decydują się najczęściej młode osoby. Jest to dla nich forma zabezpieczenia, która pozwala powoli budować poduszkę finansową. Co jednak ze starszymi osobami, które chcą godnie spędzić resztę życia, jednak nie zgromadziły żadnych oszczędności. Ciekawym, a zarazem stosunkowo świeżym produktem bankowym jest odwrócona hipoteka. Czym ona jest?

Odwrócona hipoteka wady i zalety

Już sama nazwa odwróconej hipoteki może nas nakierować na swoją definicję. W uproszczeniu polega ona na zawarciu przez właściciela nieruchomości umowy z bankiem, który wypłaca mu co miesiąc określoną kwotę. W tym kontekście możemy często spotkać się z terminem renty dożywotniej, ponieważ na rozwiązanie to decydują się zazwyczaj seniorzy. Najczęściej są to osoby samotne, które nie mają potomstwa. Zastanawiając się nad produktem, jakim jest odwrócona hipoteka wady i zalety powinny być rozpatrywane przez każdego indywidualnie. Dla wielu może okazać się to jednak jedyny i najlepszy sposób na bezpieczne ostatnie lata życia. Najtańszy kredyt hipoteczny można uzyskać wybierając najbardziej atrakcyjną ofertę bankową spośród dostępnych i negocjując jej warunki.