Baza artykułów

Jak porównać oferty kredytów?

Polacy nie stronią od kredytów bankowych, finansując pożyczonymi pieniędzmi różne wydatki. Problem w tym, że niektórzy podejmują decyzję pod wpływem chwili lub – co gorsze – decydując się na zupełnie przypadkową ofertę. To błąd, który sporo kosztuje. Dlatego zawsze warto porównywać kredyty gotówkowe. Sprawdź, jak tego dokonać.

Kredyty gotówkowe są jednymi z najbardziej popularnych, co wynika z ich specyfiki. Banki oferują pieniądze z możliwością przeznaczenia gotówki na dowolny cel, np. remont domu / mieszkania, zakup używanego pojazdu, wyjazd wakacyjny, organizację uroczystości rodzinnej, pokrycie bieżących wydatków itp. W korzystaniu z tego typu wsparcia nie ma nic złego – o ile jest to świadomy i przemyślany wybór poprzedzony kalkulacją wielu ofert.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Kredyt kredytowi nierówny – nawet, jeśli obie oferty mają identyczne oprocentowanie. Dlatego tak ważne jest porównanie propozycji, aby wybrać tę najtańszą i najkorzystniejszą. Szybko przekonasz się, że decyzja o przypadkowym finansowaniu może wiele kosztować.

Za przykład niech posłuży kredyt gotówkowy na sowafinansowa.pl porównywany. Załóżmy, że potrzebujesz 4000 zł na okres 48 miesięcy. Wybrane oferty przedstawiają się następująco:

  • Santander Consumer Bank – miesięczna rata: 93,92 zł; koszt: 508,16 zł; RRSO: 8,46%

  • Citi Handlowy – miesięczna rata: 100 zł; koszt: 800 zł; RRSO: 9,34%

  • BNP Paribas – miesięczna rata: 107,70 zł; koszt: 1169,60 zł; RRSO: 11,38%

  • PKO Bank Polski – miesięczna rata: 111 zł; koszt: 1305 zł; RRSO: 15,63%.

Jak wynika z powyższego zestawienia, różnica między najdroższym a najtańszym kredytem to aż niemal 800zł! Czy możesz pozwolić sobie na taką „nadpłatę” w przypadku wyboru przypadkowej – najdroższej – oferty?

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Wybór kredytu gotówkowego wcale nie jest prosty – nie wystarczy bowiem porównać oprocentowanie. Na opłacalność konkretnej oferty wpływa wiele czynników, które należy uwzględnić. Wśród nich wymienić można poniższe kwestie.

  • Całkowite koszty – nie tylko odsetki, ale również inne opłaty doliczane przez bank. Dlatego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to parametr informujący o odsetkach i kosztach pozaodsetkowych, np. prowizji.

  • Okres finansowania – od niego zależy m.in. wysokość raty. Im jest dłuższy, tym niższy koszt miesięczny. Chociaż zwykle kredyty gotówkowe przyznawane są na 3-4 lata, niektóre banki proponują finansowanie nawet do 120 miesięcy.

  • Kwota kredytu – kredyty gotówkowe przyznawane w oparciu o uproszczone formalności zwykle dotyczą niewielkich kwot. Jeśli masz duże potrzeby, wówczas musisz dokonanie porównać oferty pod kątem dostępnych maksymalnych kwot kredytu.

Im więcej aspektów weźmiesz pod uwagę, tym korzystniejszy i bardziej dopasowany do potrzeb będzie kredyt gotówkowy.

Porównanie kredytów – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak szybko i korzystnie porównać kredyty gotówkowe? Wcale nie musisz wychodzić z domu, by samodzielnie zbierać informacje ze wszystkich banków. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje porównywarka kredytowa. Działa ona na prostej zasadzie:

  • ustalasz parametry kredytu, tj. kwotę, okres finansowania

  • czekasz na informację zwrotną.

W odpowiedzi otrzymujesz kalkulację z wielu banków. Dowiadujesz się nie tylko o wysokości raty, ale poznajesz całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty, RRSO, informacje ogólne o kredycie. Na tej podstawie szybko dokonujesz analizy – dzięki temu nie umknie Ci najtańsza oferta i unikniesz przepłacania.

Pamiętaj, że z poziomu porównywarki możesz także ubiegać się o kredyt gotówkowy. Tym samym zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas.