Baza artykułów

Odwrócona hipoteka - pieniądze, dom

Odwrócona hipoteka – co to jest? Wady i zalety

Odwrócona hipoteka jest produktem finansowym oferowanym przez banki m.in. w krajach takich jak Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania czy Węgry. Choć w państwach tych zyskuje na coraz większej popularności, w Polsce hipoteka odwrócona nie jest oferowana przez żadną placówkę bankową. Czym jednak tak właściciel jest hipoteka odwrócona? Do kogo skierowana jest oferta?

Odwrócona hipoteka – czym jest?

Odwrócona hipoteka jest stosunkowo nowym rodzajem kredytu, o którym niewiele osób miało okazję słyszeć. W szczególność w naszym kraju, w którym żaden bank nie zdecydował się jeszcze na jej wprowadzenie w swoje usługi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odwrócona hipoteka może zostać udzielona tylko i wyłącznie przez bank. Jeśli skorzystamy z oferty instytucji pozabankowej, musimy liczyć się z tym, że nie będziemy w żaden sposób o chronieni przepisami zawartymi w ustawie dotyczącymi hipoteki odwróconej.

Odwrócona hipoteka jest kredytem udzielanym właścicielom nieruchomości lub klientom posiadającym prawo użytkowania wieczystego lokalu, lub budynku. Środki wypłacone w ramach hipoteki odwróconej mogą przyjąć formę ratalną lub jednorazową. Najczęściej suma wypłacana w ramach tego rodzaju kredytu wynosi 30-60% wartości rynkowej nieruchomości.

Odwrócona hipoteka osoba prywatna

Hipoteka odwrócona nie zostanie udzielona każdemu właścicielowi nieruchomości. W przypadku produktu bankowego, jakim jest odwrócona hipoteka, osoba prywatna może rozważyć korzystanie z niego. Kredyt nie jest udzielany osobom prawnym, a także podmiotom nie będącym osobami fizycznymi (spółkom cywilnym, jawnym, akcyjnym itp.) Z odwróconego kredytu nie może skorzystać także najemca lokalu czy klient banku, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Odwrócona hipoteka – jak wygląda jej spłata?

W przypadku hipoteki odwróconej mamy do czynienia z zupełnie inną formą spłaty, niż dotychczas w przypadku większości kredyt udzielanych przez banki. Spłata następuje bowiem w momencie śmierci osoby, która zdecydowała się na odwróconą hipotekę – wówczas bank nabywa prawo własności nieruchomości. Wątpliwości mogą budzić sytuacje, w których kredytobiorca pozostawił po sobie spadkobierców.

Gdy osoba, która zdecydowała się na odwróconą hipotekę, pozostawi po swojej śmierci spadkobierców, mają oni prawo do odzyskania nieruchomości. Warunkiem jest jednak rozliczenie umowy odwróconego kredytu hipotecznego – a więc uregulowanie wszystkich zobowiązań w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy. Gdy jednak spadkobiercy nie uregulują zobowiązań na czas, nowy właściciel nieruchomości – bank – zwróci im sumę będącą różnicą pomiędzy nieruchomością a sumą wypłaconych poprzedniemu właścicielowi rat kredytu.

Odwrócona hipoteka – komu jest udzielana? Renta dożywotnia a odwrócona hipoteka

Banki stosunkowo nowy rodzaj kredytu kierują w szczególności do osób starszych. Jest to sposób na prowadzenie życia na poziomie w wieku emerytalny bez konieczności szukania dorywczych prac. Wysokość świadczenia emerytalno-rentowego w wielu przypadkach nie jest w stanie zapewnić bezpiecznego życia osobom starszym – w szczególności schorowanym. Gdy posiadają na własność nieruchomość, mogą skorzystać z odwróconej hipoteki, która zapewni im stały, odpowiednio wysoki dochód. Można więc śmiało powiedzieć, że renta dożywotnia a odwrócona hipoteka mają ze sobą wiele wspólnego. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem mieszkaniowym na bardzo dobrych warunkach to koniecznie zobacz nasz kalkulator raty kredytu hipotecznego i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.