23.09
2021
Pozytywna historia kredytowa – od czego zależy? Co na nią wpływa?
Historia kredytowa to czynnik, który jest w szczególności brany pod uwagę w momencie ubiegania się o kredyt. O ile w przypadku niewielkich pożyczek np. kieszonkowych nie musimy szczególnie się nad nią zastanawiać, o tyle uzyskanie kredytu hipotecznego bez pozytywnej historii kredytowej nie jest możliwe.
Nawet, jeśli w danym momencie naszego życia nie planujemy zaciągać większego kredyt, warto zadbać o swoją historię kredytową. W końcu nigdy nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jak będzie wyglądać nasze życie w perspektywie kilku lat i czy wówczas nie będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jak zatem zadbać o pozytywną historię kredytową? Czego powinniśmy unikać?
Historia kredytowa – czym jest?
Historia kredytową to nic innego, jak dane, które określają nasze aktualne i przeszłe zobowiązania finansowe. Wgląd do swojej historii kredytowej może mieć każdy z nas. Wystarczy jedynie odwiedzić stronę Biura Informacji Kredytowej i pobrać dokładny raport, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje na temat naszych zobowiązań finansowych. W raporcie znajdziemy również informację o scoringu wyrażonym w liczbie z zakresu od 1 do 100. Im wyższa liczba, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Scoring jest niczym innym jak elementem, na podstawie którego bank może ocenić naszą wiarygodność i prawdopodobieństwo terminowej spłaty rat kredytu.
Pozytywna historia kredytowa – dlaczego musisz o nią zadbać?
Historia kredytowa to jeden z najważniejszych czynników, które bank bierze pod uwagę, rozpatrując wniosek o przyznanie kredytu. Bez pozytywnej historii kredytowej nie możemy liczyć na pozytywną decyzję z banku, w szczególności w przypadku kredytów udzielanych na większe sumy, jak np. kredyt hipoteczny. Im więcej zadłużeń i nieterminowych spłat rat kredytu w naszej historii, tym mniejsze szanse na uzyskanie pożyczki. Bank nie bez powodu bierze pod uwagę historię kredytową swoich klientów. Dba on bowiem o to, aby zobowiązania zaciągali wyłącznie terminowi i wiarygodni klienci.
Pozytywna historia kredytowa – co na nią wpływa?
Większości z nas może się wydawać, że pozytywną historię kredytową może psuć tylko i wyłącznie brak terminowości w spłatach rat. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego banki wydają decyzję odmowne w sprawie kredytów. Wpływ na tę decyzję może mieć również:
- przekraczanie debetów na karcie kredytowej,
- wielostopniowe zadłużenie,
- utrudniony kontakt z bankiem będący wynikiem problemów z zapłatą zobowiązania,
- brak historii kredytowej.
U wielu osób ostatni punkt może budzić wiele wątpliwości. Klienci banków błędnie zakładają, że skoro nigdy nie zaciągali kredytów ich historia kredytowa będzie idealna. W rzeczywistości jest jednak zgoła inaczej. Bank nie jest w stanie wówczas ocenić naszej terminowości i wiarygodności, niechętnie więc udziela większych kredytów.
Pozytywna historia kredytowa – jak o nią zadbać?
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, należy wykonywać czynności będące odwrotnością tych, które psują naszą historię kredytową. Pamiętaj więc o tym, aby:
- terminowo spłacać zobowiązania,
- unikać działań windykacyjnych i egzekucji komorniczych,
- być w stałym kontakcie z bankiem i korzystać z jego form pomocy, gdy pojawią się problemy z terminową spłatą rat,
- kupować sprzęt na raty co pozwoli udowodnić naszą terminowość,
- korzystać z ofert produktów finansowych.